RINNAPIIM ON TÄIUSLIK TOIT

Ema rinnapiim on igale beebile täiuslik toit. Rinnapiim sisaldab kõiki olulisi aineid, mida beebi kuni kuue kuu vanuseni eluks ja kasvamiseks vajab. Maailma Terviseorganisatsioon WHO* soovitab anda lastele rinnapiima paralleelselt lisatoiduga ka hiljem, umbes kaheaastaseks saamiseni või isegi kauem. Rinnapiim toetab imiku kasvamist ja arenemist ning kaitseb teda ka nakkushaiguste, ülekaalulisuse ja suhkruhaiguse eest. Rinnapiim on alati valmis ja alati õigel temperatuuril ning beebil on seda väga lihtne seedida. Peale selle aitab rinnaga toitmine emal palju kiiremini kaotada lisakilosid, mis võisid raseduse ajal tema kehale koguneda. Üleüldse taastuvad rinnaga toitvad emad sünnitusest märksa kergemini.
Kui sa lähed tagasi tööle või pead lihtsalt mõneks ajaks beebi juurest eemale minema, on sulle abiks rinnapump. See kasulik abivahend aitab sul jätkata lapse toitmist väärtusliku rinnapiimaga ning stimuleerida oma rindu ka siis, kui sa ei saa ühel või teisel söögiajal beebiga koos olla. Pead lihtsalt paigutama pumba kupu nii, et see kleepub korralikult rinna külge ja et nibu on täpselt kupu keskel. Seejärel vajuta õrnalt kangi, alustuseks veidi kiiremate liigutustega, et tekitada vaakumit, täpselt nagu su beebi teeb. Piima väljapumpamiseks ühest rinnast kulub sul ainult 10 minutit. Nüüd on sul vaja veel otsustada, kas anda piim beebile kohe, panna see kuni 48 tunniks külmikusse või kuni kolmeks kuuks sügavkülma. Igal juhul soovime sulle palju rõõmu rinnaga toitmisest!

AGA KUI MA EI SAA RINNAGA TOITA?

Iga ema teab, et beebi rinnaga toitmine on maailma kõige loomulikum tegevus. Aga ema teab ka seda, et isegi kui ta ei saa beebit rinnaga toita ja kasutab selle asemel lutipudelit, on toitmine ikkagi rõõmu ja rahuldust pakkuv aeg, mil ema ja laps saavad teineteise lähedal olla. Et kogu protsess oleks võimalikult loomulik, mängib siin suurt rolli lutipudeli valik. Kõige olulisem on lutt, mis peab olema äärmiselt pehme ja elastne, et soodustada beebi suu ja keele liikumist söömise ajal – täpselt samamoodi, nagu ta sööks ema rinnast. Erinevatele vanustele on välja töötatud eraldi lutid, sest see, kuidas beebi rinda või lutti imeb, muutub aja jooksul, ning muutuvad ka lapse vajadused. Esimesel paaril kuul on kõige parem ümmargune lutt, sest see laseb beebil hoida suud hästi lahti ning alustada imemist õigesti, nagu ta sööks rinnast. Selline lutt on ideaalne juhul, kui beebit toidetakse nii rinnast kui ka pudelist, sest see matkib rinnast söömist ja annab edasi samu aistinguid nagu rinnaga toitmine. Kuude möödudes beebi suu areneb. Tema imemis- ja neelamisliigutused meenutavad järkjärgult aina enam täiskasvanu omi, nii et söömise ajal kinnitab ta huuled tugevamini rinna või luti külge. Sellel etapil läheb vaja vähem ümarat ja pigem piklikku lutti, millest beebi saaks tugevamalt kinni haarata. Pea meeles, et isegi siis, kui sa oled vahepeal pidanud toitma beebit ainult lutipudelist või vaheldumisi rinnast ja pudelist, võid alati proovida pöörduda tagasi rinnaga toitmise juurde.

Imetamine